Kırıkkale Patent olarak, Şirket isimleri yani ticaret unvanında kullanılacak şirket isimlerin ve ek ilavelerin seçimi önemli oluğu kadar, unvanda kullanılan ismin marka hukuku bakımından öncelik ve üstünlük hakkı, hukuki koruma şart ve koşulları da oldukça önemsenmesi ve her iki duruma uyun kriterlere göre şirket isminin tercih edilmesini önermektedir.


Türk Patent veritabanı üzerinde marka araştırma yapmadan önce Kırıkkale Patent’ in isim tescil sorgulama başlıklı yazımızın incelenmesini öneriyoruz.

Kimdi durumlarda geliştirilen iş modeline uygun ürün ve hizmetin üretim ve kuruluşuna kadar olan süreç titizlikle geliştirilirken şirket ismi en son akla gelmekte ve alelacaleya kurucu isimleri ve/veya ürün ve hizmetin nitelikleri veya benzer ifadelerin şirket isimleri olarak tercih edildiği veya uzun bir arayıştan sonra karar verilen şirket isimlerinin marka hukuku bakımından şart ve koşulları incelenmeden tercih edilen şirket isimleri kayıt edilmektedir. Dahası çoğunlukla aynı isimde bir şirketin ismi nedeniyle ticaret odalarınca kabul edilmeyen şirket isimlerine marka hukuku bakımından ayırt edici niteliklerde olmayan küçük ilave eklerle ilgili ticaret unvanı kayıt edilmektedir.

Kırıkkale Patent olarak hem şirket isimlerinin seçimi hem ticaret odalarına kayıt yapılmadan önce hukuki kriterlere uygunluğu bakımından minimum aşağıdaki önemli kriterlerin gözetilmesinin oldukça yararlı olacaktır.

EN GÜZEL, YARATICI VE KARİZMATİK ŞİRKET İSİMLERİ | KIRIKKALE PATENT